Vydanie typového osvedčenia (§ 24, ods. (1), letecký zákon)

Zobraziť pojem v strome Doména: Cestovanie a doprava

Definícia

Doplnkové informácie:

Žiadateľ o vydanie typového osvedčenia predloží po ukončení vývoja žiadosť, ktorej forma a obsah je stanovený postupmi Vš 5 vrátane návrhu typovej konštrukcie.

K žiadosti predloží na preukázanie spôsobilosti nasledovné doklady a dokumentáciu:
  • Vyhlásenie o stave lietadla pripraveného na typovú skúšku, na identifikáciu lietadla, s ktorým sa vykoná preukázanie splnenia požiadaviek predpisovej základne. Obsah a forma tohto dokumentu sú uvedené v postupoch Vš 5. Súčasne sa predkladá s dostatočným časovým predstihom Štátnej leteckej inšpekcii program a časový rozvrh preukazovania spôsobilosti lietadla, aby sa umožnila účasť jej pracovníkov pri skúškach.
  • Kontrolný zoznam preukazovania spôsobilosti, v ktorom sa zhrnie celkové preukázanie splnenia jednotlivých požiadaviek predpisovej základne podľa ustanovenia.  Kontrolný zoznam musí obsahovať najmenej tieto informácie:  a)  označenie článku, ustanovenia alebo odseku predpisovej základne, b)  označenie poslednej vykonanej zmeny dokumentov podľa prílohy č. 1, čísla dodatkov, dátumy vydania alebo dátumy účinnosti jednotlivých požiadaviek, c)  názov alebo nadpis príslušného článku, ustanovenia alebo odseku predpisu, d)  spôsob preukázania, napríklad konštrukčné údaje, výpočet, rozbor, pozemná skúška, laboratórna skúška, skúška na simulátore, letová skúška a podobne, e)  názov a označenie každého dokumentu predloženého ako preukázanie splnenia danej požiadavky predpisovej základne, f)  názov alebo označenie subjektu zodpovedného za predložený dokument a za vykonanie preukázania, g)  vyjadrenie k plneniu jednotlivých bodov predpisovej základne (preukázané, preukázaná rovnaká úroveň bezpečnosti, nepreukázané) h)  dátum predloženia Štátnej leteckej inšpekcii s podpisom oprávnenej osoby žiadateľa, i)  dátum a podpis schvaľujúceho pracovníka Štátnej leteckej inšpekcie. 
  • Letovú príručku, ktorá musí obsahovať: a) všeobecnú časť, b) obmedzenia,  c) núdzové postupy,  d) normálne a núdzové postupy, e) výkony a vlastnosti, f)  hmotnosti a centráže, g) príručku nakladania a vyvažovania, ak nie je samostatným dokumentom. 
  • Popis systému údržby a opráv, ktorého rozsah schvaľuje Štátna letecká inšpekcia. Popis musí obsahovať: a)  základný prehľad údržby, b)  dokument na plánovanie údržby, c)  príručku na údržbu, d)  príručku na opravy, e)  album schém, f)  program protikoróznej ochrany, g)  program obnovy povrchových ochrán, h)  program údržby starnúcich lietadiel, i)  iné špecifické dokumenty. 
  • Technický popis obsahujúci: a) popis konštrukcie lietadla a jeho sústav, b) popis funkcie lietadla a jeho sústav, c) postupy zisťovania príčin porúch a ich odstraňovania, d) postupy montáže a demontáže častí a lietadlových celkov, e) postupy zaobstarávania, kontroly a preskúšania.
  • Ilustrovaný kusovník s rozloženým zobrazením jednotlivých konštrukčných skupín na súčasti, s uvedením presných názvov a kusovníkových čísiel, odrážajúcich modifikačný stav a verziu programového vybavenia číslicového riadenia sústav.
  • Preukaz o tom, že prototyp lietadla nalietal podľa programu stanoveného Štátnou leteckou inšpekciou najmenej 150 hodín. Najmenej však 300 hodín, ak sú použité turbínové motory, ktoré neboli do tej doby použité v lietadle iného typu alebo verzie, ktorému bolo vydané typové osvedčenie.
  • Základný zoznam minimálneho výstroja. Tento zoznam musí vymedzovať, na základe rozborov druhov porúch a ich dôsledkov na bezpečnosť prevádzky lietadla, s prihliadnutím na väzby medzi palubnými sústavami a na predpokladané podmienky prevádzky, ktorý výstroj môže byť mimo prevádzky pri zachovaní úrovne bezpečnosti stanovenej predpisom. Táto požiadavka platí pre lietadlá osvedčené v kate- górii na verejnú dopravu. 

Súvisiace pojmy: