Prehľad globálnych rizík je výsledkom prieskumu
u viac než 1000 expertov v predmetných oblastiach z celého sveta
a je najrenomovanejším zdrojom informácií o globálnych rizikách.
V reporte sú opísané top riziká v oblastiach: ekonomické, environmentálne, geopolitické, sociálne a technologické. Riziká nie sú posudzované samostatne, ale v sieti vzájomných závislostí. Toto je nóvum v analýzach rizík – podrobná analýza prepojení a závislostí daného rizika so súvisiacimi rizikami. Výsledkom je RIM (Risk Interconnection Network – Sieť prepojení rizík).
V tomto datasete sa zameriavame na prehľad potenciálnych rizík
a výziev spojených s neriadenou masovou imigráciou.
Bagatelizácia, podceňovanie či zosmiešňovanie možných rizík zo strany
politických špičiek (napr. EÚ) vytvára podhubie pre ďalší nárast radikalizácie.
Je
potrebné si uvedomiť, že aj keď je možných
hrozieb veľa, nie všetky predstavujú rovnako vážne riziko. Aj
u vážnych rizík je možné vhodnými opatreniami rešpektujúcimi ľudské práva
ich významným spôsobom znížiť.
Ak riziko nepomenujeme, zatajíme, skryjeme a neriadime - ono nezmizne a skôr či neskôr sa nám to vypomstí.
Imigrácia do EÚ z rozvojových krajín nie je
záležitosťou posledného roka či dvoch, ale prebieha už niekoľko desaťročí.
V poslednom období jej rozsah narástol tak, že presiahol bežnú absorpčnú schopnosť EÚ, stáva sa stále viac neriadeným procesom zviditeľňujúcim neschopnosť EÚ mať proces migrácie pod kontrolou a vedie k radikalizácii nálad významnej časti občanov.
Európa stojí na rozcestí.
Niet žiadnej ľahkej cesty, ako
ďalej s migrantmi.
Niektoré z ciest však vedú k perspektíve straty európskej vízie a hodnôt, demokracie, aj prosperity. Je na občanoch a politických predstaviteľoch, ktorou cestou sa vydáme.
V súvislosti s neriadenou migráciou je viacero
výziev a otvorených otázok, ktorými je potrebne sa prioritne zaoberať.
- Ako rýchlo učiniť domovské krajiny migrantov stabilnejšími, aby sa oslabili dôvody pre migráciu?
- Ako poskytnúť rýchlo pomoc postihnutým osobám v Sýrii, Lýbii a ďalších krajinách?
- Ako odlíšiť ekonomických migrantov od prenasledovaných?- Čo s ekonomickými migrantmi z Balkánu?
- Ako dostať z cieľových krajín ekonomických migrantov, ktorým pobyt nebude schválený?
- Ak migrant sa odmietne registrovať (napr. v Maďarsku je to časté), čo s tým?
- Čo s nejednotnými názormi na riešenie problému migrácie
u členských krajín EÚ?
- Ako sa má postaviť Taliansko, Grécko a nové členské krajiny k väčšine utečencov, ktorých cieľovou krajinou je Nemecko a ktoré deklarovalo v prípade Sýrie ich plné prijatie?
- Ako sa postaviť ku krajinám ignorujúcim Dublin III (Taliansko, Grécko)?
- Ako zabrániť nárastu extrémizmu v EÚ?
Prečo na záchranu bánk či Grécka nebolo problémom dať stovky miliárd eur, ale pri mimoriadnom probléme neriadenej migrácie pre EÚ je plánovaných necelých 4 mld. eur do roku 2020?
Ak sme už prijali do EÚ v azylovom konaní tých migrantov, ktorým bol priznaný nárok na pobyt, je tu mnoho otvorených otázok spojených s ich trvalým pobytom:
- Ako po novom integrovať migrantov, keď sa to
doteraz pri niektorých krajinách pôvodu nedarilo?
- Ako naučiť migrantov jazyk (aký?) prijímajúcej krajiny?
- Ako zabezpečiť úspešnú školskú dochádzku u detí migrantov (nevedia jazyk, nepoznajú reálie) ?
- Ako pripraviť migrantov na úspešnú akceptáciu pracovným trhom?
- Ako zabezpečiť migrantom prácu pri vysokej vlastnej nezamestnanosti (najmä mladých) ?
- Ako zabezpečiť migrantom vhodné bývanie, ktoré nevedie k vytváraniu a rastu get ?
-
Ako prekonávať kultúrne bariéry a niektoré ich hodnotové aspekty
neladiace s našimi hodnotami pri integrácii migrantov ako plnohodnotných
občanov EÚ?
- V akom rozsahu povoliť sceľovanie rodín, t.j. legálny pobyt príbuzných osoby so schváleným azylom?
- Ak sa situácia v ich materských krajinách upokojí a stabilizuje, majú sa vrátiť domov?
- Majú byť migranti pozitívne diskriminovaní pri ich integrácii (napr. v porovnaní s chudobnými občanmi členských krajín)?
Článok 31 Utečenci nezákonne sa nachádzajúci v štáte, do ktorého sa uchýlili
1. Zmluvné štáty sa zaväzujú, že nebudú trestne stíhať pre nezákonný vstup alebo pre prítomnosť utečencov, ktorí prichádzajú priamo z územia, kde ich život alebo ich sloboda boli ohrozené podľa článku 1, vstúpia na ich územie alebo sa na ňom nachádzajú bez povolenia, za predpokladu, že sa sami bezodkladne prihlásia a preukážu dostatočný dôvod na svoj nezákonný vstup alebo prítomnosť.
2. Zmluvné štáty nebudú na pohyb takýchto utečencov uplatňovať iné obmedzenia, než sú nevyhnutné, a takéto obmedzenia budú uplatňovať iba dovtedy, kým sa ich postavenie v štáte neupraví alebo kým nedostanú povolenie na vstup do iného štátu. Zmluvné štáty poskytnú takýmto utečencom primeranú lehotu a všetky potrebné prostriedky na získanie povolenia na vstup do iného štátu.
Článok 32 Vyhostenie
1. Zmluvné štáty nesmú vyhostiť utečenca zákonne sa nachádzajúceho na ich území okrem prípadov odôvodnených bezpečnosťou štátu alebo verejným poriadkom.
2. Vyhostenie takéhoto utečenca sa vykoná iba rozhodnutím prijatým na základe zákona. S výnimkou závažných prípadov odôvodnených požiadavkami bezpečnosti štátu musí byť utečencovi daná možnosť predložiť dôkazy o jeho nevine, odvolať sa a byť právne zastúpený pred príslušným orgánom osobou alebo osobami osobitne poverenými týmto orgánom.
3. Zmluvné štáty umožnia takémuto utečencovi dostatočnú lehotu na získanie zákonného povolenia na vstup do iného štátu. Počas tejto lehoty môžu zmluvné štáty uplatniť akékoľvek vnútorné opatrenia, ktoré považujú za nevyhnutné.
Článok 34 Udelenie štátneho občianstva
Zmluvné štáty sa zaväzujú čo najviac uľahčovať utečencom asimiláciu a udeľovanie štátneho občianstva. Vyvinú všetko úsilie najmä na urýchlenie konania o udelenie štátneho občianstva a na čo najväčšie zníženie poplatkov a trov tohto konania.
Napr. Nemecko očakáva počet migrantov v rozsahu
vyše 800 tis., čo je 1 % obyvateľstva
(ekvivalent pre SR: vyše 50 tis. migrantov, ČR: vyše 100 tis. !), miera vyhostených ekonomických migrantov je nízka.
The figure was the third consecutive monthly record, jumping well past the previous high of more than 70,000 reached in June. Both the Eastern Mediterranean route and the Western Balkans were also well above the previous month’s highs.
This brings the number of detections in the January-July period to nearly 340 000, compared to 123 500 recorded in the same period of last year and 280 000 in all of 2014. This has created an unprecedented pressure on border control authorities in Greece, Italy and Hungary."
Je viditeľná rýchlo sa rozvíjajúca sieť prevádzačov
a podpornej infraštruktúry, pružne reagujúca na protiaktivity členských
krajín (zmeny trás, spôsobov prepravy, nadväznosť jednotlivých etáp, pokyny pre
migrantov).
Do aktivít sa intenzívne zapájajú aj kriminálne štruktúry v rámci členských krajín EÚ.
Ak sa pozrieme na činnosť orgánov verejnej moci v členských
krajinách napr. súvisiacich so Schengenom (Grécko, Taliansko), vidíme často
bezradnosť a rezignáciu (nech si idú do Nemecka, Francúzska, Veľkej
Británie).
Exekutíva v terajšej podobe a rozsahu potrebnej byrokracie nie je stavaná na nával migrantov - najmä pri posudzovaní ich žiadostí o azyl.
Frustráca nastáva a radikalizácia vzniká aj v dôsledku neriešenia problémov na európskej úrovni.
O radikalizácii svedčí nielen rastúci počet protestov
proti migrantom, internetové diskusie,
ale aj neochota samospráv mať na svojom území zberné tábory.
Následné tvrdšie postoje vlád sa prejavujú nasadením armády napr. Bulharsku a Macedónsku, budovaním plota na hranici v Maďarsku, návrhmi, aby bolo legálne prekročenie hraníc trestným činom (Maďarsko), či zriadením osobitných utečeneckých tribunálov (Česká republika).
Pritvrdilo aj Taliansko. Podľa premiéra
Mattea Renziho, ak sa nepomôže s migrantmi na juhu Európy, prestanú prijímať lode s utečenami z Lýbie a nepovolia im kotviť v prístavoch, migrantom vydajú krátkodobé víza, která im umožnia cestovať schengenskom priestore (čo asi spraví potom Nemecko?).
Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz pre stanicu ORF spomenul aj zrýchlené azylové konania a intenzívnejšie kontroly na hraniciach Rakúska. Je to reakcia na prístup Grécka, ktoré utečencov nekontrolovane púšťa cez svoje územie ďalej do EÚ.
28.8. Maďarsko chce právne definovať "stav krízovej situácie vyvolanej masovým prisťahovalectvom", ktorý by mohla vyhlásiť vláda na návrh ministra z podnetu šéfa polície a úradu pre utečencov. Krízový stav by poskytol špeciálne prostriedky pre štát a takisto aj príslušným orgánom.
5.9. Maďarský parlament schválil nové zákony týkajúce sa utečencov. Trestným činom sa stalo prekročenie alebo poškodenie hraničného plota, za nelegálne prekročenie hraníc je stanovená tresta sadzba až tri roky, viď informácia Reuters: http://in.reuters.com/article/2015/09/04/europe-migrants-hungary-laws-idINKCN0R41AE20150904
Bývalý český prezident Václav Klaus zverejnil výzvu proti imigrácii, viď http://www.protiimigraci.cz/
6.9. Väčšina Britov dnes podporuje vystúpenie z EÚ - podľa prieskumu pre noviny Mail on Sunday. Situácia s migrantmi a neschopnosť EÚ situáciu riešiť sa významne podieľa na rastúcom euroskepticizme britských občanov. Linka: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3223674/Britain-wants-quit-Europe-Shock-new-poll-shows-EU-no...
8.9. Situácia na gréckom ostrove Lesbos sa vyostruje, stále častejšie dochádza k potýčkam migrantov s políciou. Migranti prevyšujú 20 % populácie ostrova a situácia je podľa gréckeho ministra pre imigračnú politiku Janisa Muzalasa blízka explózii.
Takmer tisíc migrantov prerazilo policajný kordón pri juhomaďarskej obci Röszke a vydalo sa na pochod do Budapešti po diaľnici v protismere. U občanov to vyvoláva znepokojenie, nakoľko sa to javí ako vážne narúšanie právneho štátu. Polícia použila slzotvorný plyn, ale utečencov aj tak nezvláda.
9.9. Podľa anglickej polície došlo od júla 2014 do júla 2015 v Londýne k 814 islamofobickým útokom. Rok predtým ich bolo 478.
Nepostačujúce riešenie problémov a radikalizácia je živnou pôdou pre posilňovanie extrémnych prístupov, ako je
nenávisť voči všetkým cudzincom, právo trestania pri prekročení hraníc, či
dokonca streľby na nelegálnych migrantov prekračujúcich hranice, potápanie lodí
s migrantmi, tábory blízke koncentračným a pod. Médiá a sociálne
siete majú významný podiel na presadzovaní
extrémnych názorov.
Radikalizácia je podporovaná aj neľudskými činmi Islamského štátu, ktorý takto generuje nenávisť voči všetkým moslimom, či rastúcim počtom radikalizujúcich sa mladých moslimov žijúcich v EÚ.
Strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) požaduje opätovné zavedenie hraničných kontrol. Linka na článok: http://news.yahoo.com/german-wing-opposition-party-wants-borders-shut-asylum-190506987--business.htm...
V mnohých krajinách rastie podpora idee
zastavenia voľného pohybu osôb v rámci EÚ.
Ak počet migrantov bude naďalej rásť a výrazne presiahne absorpčnú schopnosť cieľových krajín migrantov pri súčasnom vlažnom prístupe Talianska a Grécka, môže byť budúci rok obmedzenie voľného pohybu osôb aktuálnou témou.
U členských krajín vládne v prístupoch
k migrantom veľká variabilita (napr. Švédsko vs. Slovensko).
Skupina
krajín má štedré a benevolentné sociálne systémy, presadzuje pozitívnu diskrimináciu, má ochotu prijímať aj vyššie počty migrantov
oproti krajinám chudobnejším, s vyšším odporom voči väčším počtom
migrantov.
Skupina krajín si neplní záväzky Schengenu (Taliansko, Grécko).
Nejednotnosť narúša výrazným spôsobom akcieschopnosť EÚ ako celku, zvyšuje pnutie a napätie medzi jednotlivými krajinami, ktoré môže viesť k výrazným rozporom v rámci blokov členských krajín (juh / sever, staré / nové členské krajiny).
Na úrovni exekutívy EÚ sa javí isté nepochopenie kvalitatívne novej
situácie, ktoré nastáva v súvislosti s neriadenou masovou migráciou. Ich rozhodnutia sú
neefektívne, často kontraproduktívne (napr. idea kvót pre členské krajiny,
proaktívny zber migrantov). Názory europoslancov sa často výrazne líšia od
názoru ich voličov (vrátane našich europoslancov).
Nehľadajú sa konštruktívne
riešenia pre manažment hrozieb neriadenej migrácie, chýba úvaha o prechode
na krízový manažment – napr. nie je zrejmé, ako sa státisíce ekonomických
migrantov budú vracať späť do ich materských krajín.
To vedie na úrovni mnohých
členských krajín aj ich obyvateľov k odmietaniu EÚ ako celku, k rastu
popularity euroskeptikov. Pritom je problém migrantov dlhodobo účinne
riešiteľný len na úrovni Európy ako celku.
25.8. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová sa na
návšteve v Talline vyjadrila, že je potrebné hlavne preskúmať príčiny
exodu migrantov (a čo doteraz?) a voči výzvam súvisiacim s migrantmi sa
treba postaviť spoločne (ale ako, keď nie sú navrhnuté riešenia?).
V krízových dobách je dôležité, aby demokratickí
politickí vodcovia mali morálny kredit, lebo nie v každom opatrení majú aj
podporu voličov.
Je ťažké hovoriť o morálnom kredite u niekoho, kto
proaktívne vytváral priestor medzinárodným firmám na daňové optimalizácie
a úniky a tým sa aktívne podieľal na rozklade európskeho modelu
sociálneho štátu aj pomoci migrantom.
Je ťažké mať morálny kredit, ak nie je jasne pomenované, kto nesie zodpovednosť napr. za rozvrat v Lýbii.
Platí "SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY
2013/32/EÚ z 26. júna 2013 o spoločných
konaniach o poskytovaní a odnímaní medzinárodnej ochrany", týkajúca sa
administratívnych procesov ohľadom migrantov.
Táto smernica vytvára priestor pre masívne zaťaženie súdov odvolaniami
migrantov proti neschváleniu azylu,
viď Článok 46 „Právo na účinný
opravný prostriedok“.
Už len zabezpečenie tlmočníkov pre státisíce migrantov v zmysle platnej smernice predstavuje ťažko riešiteľný problém.
Migranti, ak sú vo väčších skupinách, často ignorujú
právne systémy krajín, na území ktorých sa nachádzajú. Toto narúšanie je denne medializované, viditeľné pre všetkých občanov EÚ.
Vlády z obavy obvinení
o porušovaní ľudských práv radšej tolerujú protiprávny stav. Domáce
obyvateľstvo je z toho frustrované a často aj radikalizované.
Podobne sa to deje aj enklávach veľkých miest obývaných moslimami z niektorých krajín (no-go zóny), sú trendy k presadzovaniu šarí’e v enklávach už prijatých migrantov.
Problémy s migrantmi v súčinnosti s problémami Grécka, konfliktmi na Ukrajine, pomalým ekonomickým rastom a vysokým zadlžením prispievajú prispievajú k oslabeniu geopolitického postavenia EÚ aj eura ako bývalého kandidáta na globálnu menu.
Mnohí migranti očakávajú, že sa o nich EÚ plne
postará a umožní im pritom žiť svoj
štýl života. (Doterajšia prax v značnej miere potvrdzovala túto predstavu. Ale situácia sa začína meniť.)
Ak sa to nestane, dochádza k ich frustrácii, ktorá je živnou pôdou pre ich možnú radikalizáciu, podporu extrémizmu, vznik nepokojov (časté vo Francúzsku u tretej generácie migrantov).
- v Nórsku 121,6 eura,
- v Nemecku 92,67 eura,
- vo Švédsku 65,29 eura,
- v Holandsku
63,72 eura,
- vo Francúzsku 56,82 eura,
- vo Veľkej Británii 50,23 eura
- v Portugalsku 45 eur.
S danými schopnosťami a pracovnými návykmi nenájdu uplatnenie na trhu práce a len rozšíria rady nezamestnaných žiadateľov sociálnych dávok.
Migranti istú predstavujú konkurenciu mladým aj starším nezamestnaným, vytvárajú priestor pre ľahšie presadzovanie málo platenej alebo nelegálnej práce.
Mnohí mladí migranti z moslimských krajín patria pri väčšej frustrácii (ktorá je vysoko pravdepodobná) medzi ciele radikálnych kazateľov s istou šancou obrátiť ich proti spoločnosti, ktorá ich prijala.
U migrantov výrazne prevažujú mladí muži nad ženami. Ako si budú kompenzovať nedostatok partneriek?
Mnohí migranti prichádzajú z konfliktých oblastí a konflikty si prinášajú so sebou (napr. sýrski kresťania a moslimovia, sunniti a šiiti).
Mnohí migranti pochádzajú z oblasti
s nižšou úrovňou hygieny a vyšším výskytom nákazlivých chorôb,
vrátane HIV.
Časť migrantov je mimo zberných táborov a nepodrobí sa zdravotnej prehliadke.
S rastúcim počtom migrantov rastú aj náklady
s nimi spojené. Ide o ubytovanie, stravu, zdravotnú starostlivosť, prepravu,
sociálne dávky.
Tieto zdroje môžu chýbať napr. na integráciu už prijatých migrantov, ktorá sa nie veľmi darí.
Prehľad globálnych rizík je výsledkom prieskumu
u viac než 750 expertov v predmetných oblastiach z celého sveta
a je najrenomovanejším zdrojom informácií o globálnych rizikách.
V reporte sú opísané top riziká v oblastiach: ekonomické, environmentálne, geopolitické, sociálne a technologické. Riziká nie sú posudzované samostatne, ale v sieti vzájomných závislostí. Toto je nóvum v analýzach rizík – podrobná analýza prepojení a závislostí daného rizika so súvisiacimi rizikami. Výsledkom je RIM (Risk Interconnection Network – Sieť prepojení rizík, viď s. 4 Reportu).