Strom vedomostí je špecificky usporiadaná skupina informácií, faktov či poznatkov z istej oblasti (v danom prípade o informatike) v podobe, ako ju vidíte.
Strom vedomostí sa líši od bežného spojitého textu tým, že informácie sú rozčlenené do relatívne samostatných blokov či tém, ktoré sú vhodne pomenované, samostatne využiteľné a hierarchicky usporiadané. Každá vyčlenená informácia sa nachádza v koncovom bode stromu a je zobrazovaná samostatne. Ak je to vhodné, sú k uvedené aj linky na súvisiace webové sídla a stránky.
Vďaka tomu je aj pri veľkom množstve faktov a rozsahu tématiky Informatiky (napr. ako 300 stranová kniha) zachovaná prehľadnosť a ľahkosť prístupu. V strome vedomostí je implementované aj veľmi účinné vyhľadávanie a možnosť priameho internetového prístupu k jeho obsahu (aj cez smartfón).
Na základe hierarchického členenia je vytvárané ku každej vetve stromu tzv. sémantické okolie – blízke susedné, podriadené a nadriadené témy a súvisiace pojmy.
Príprava učebného plánu
Učiteľ sa inšpiruje štruktúrou stromu vedomostí pri príprave učebného plánu. Pozerá si, ktoré bloky by boli vhodné pre výučbu a v akom rozsahu (podľa hodinovej dotácie a úrovne žiakov či študentov).
Nové možnosti organizácie priebehu hodiny
Strom vedomostí uľahčuje zadanie samostatnej práce počas skúšania, keď žiaci zvyčajne majú snahu odbiehať na sociálne siete. Strom vedomostí eliminuje nutnosť žiakov písať si poznámky o základnej látke (napr. ak chýba učebnica Informatiky). Namiesto písania klasických poznámok žiaci si môžu písať poznámky o problémoch, ktoré mali počas výučby, námety na využitie danej činnosti, ako by danú činnosť učili iných a pod.
Príprava hodiny
Učiteľ si vyberá a kopíruje zo stromu podľa potreby bloky do prípravy na hodinu a následne si ich upravuje.
Príprava podkladov pre žiakov
Učiteľ si vyberá a kopíruje zo stromu podľa potreby bloky do prípravy učebných podkladov pre žiakov / študentov v danej téme a následne si ich upravuje.
Podklad pre žiaka, ktorý chýbal
Ak žiak chýbal, učiteľ nemá dostatok času individuálne vysvetľovať prebranú látku. Odkáže žiaka na príslušnú tému v strome vedomostí, alebo mu skopíruje potrebné časti zo stromu vedomostí.
Podklady pre žiakov zo samostatným študijným plánom
Ide o úspešných športovcov alebo žiakov, ktorí sú dlhodobo nemocní, často v nemocniciach (napr. na onkológii). Ak majú prístup k tabletu alebo počítaču, prostredníctvom stromu vedomostí a mailovej komunikácie s učiteľom k preberanej látke môžu aj títo žiaci držať krok s triedou.
Práca s integrovanými žiakmi
Ak má učiteľ v triede integrovaných žiakov, tí si vyžadujú osobitný prístup. Strom vedomostí umožňuje ľahko zadať ostatným žiakom samostatnú prácu v čase, keď sa venuje integrovaným žiakom. Pre úspech integrovaného žiaka je dôležitá podpora zo strany rodičov. Rodičia majú v strome vedomostí vhodný podklad, ktorý môžu využívať pri doučovaní žiaka v domácom prostredí.
Priame použitie stromu vedomostí ako učebnej pomôcky
Učiteľ priamo využíva strom vedomostí pri výučbe ako učebnú pomôcku. Napr. určí blok, ktorý sa preberá, vysvieti ho projektorom a žiaci si nemusia robiť poznámky (často nečitateľné alebo nepresné). K téme sa vedia dostať hocikde, aj využitím smartfónu.
Nová forma samostatnej práce (písomky)
Učiteľ rozdá žiakom zadanie pre samostatnú prácu s tým, že majú právo využívať strom vedomostí. Tým simuluje reálnu prax, kde zamestnanec dostane úlohu a je na ňom, či pri jej plnení využíva nejaký zdroj vedomostí, alebo nie. Keďže žiaci majú k dispozícii strom vedomostí, zadanie môže byť náročnejšie.
Zastupovanie
Učiteľ chýba (je chorý, u lekára, na školení, ...) a zastupuje ho iný učiteľ. Aj keď ide o odborné zastupovanie, je ťažké pokračovať len tak vo výučbe. Chýbajúci učiteľ poskytne informáciu, pokiaľ sa v strome vedomostí pri výučbe dostal a čo má nasledovať. Zastupujúci učiteľ vidí, čo bolo prebrané a preberá nasledujúcu látku.
Ak zastupujúci učiteľ učí podľa toho istého stromu vedomostí, je zastupovanie veľmi jednoduché. Kvalifikované zastupovanie je mimoriadne dôležité pri dlhodobejšom výpadku učiteľa (choroba, materská dovolenka).
Ak je zastupovanie neodborné, učiteľ nechá žiakov samostatne pracovať so stromom vedomostí (buď opakovanie minulých látok, alebo rozširujúcu zaujímavú tému - napr. novinky v hernom HW a virtuálnej realite).
Zdokonalenie svojich vedomostí
Učiteľ využitím stromu vedomostí si naštuduje tému alebo tematický okruh, v ktorom sa potrebuje zdokonaliť. Zároveň sa aj inšpiruje, ako je možné podať dané vedomosti.
Informatika je veda o informáciách a ich automatickom spracovaní. Je súčasťou vedy o počítačoch a informačných technológiách.
Predmetom informatiky je najmä práca s informáciami: návrh ich štruktúry, vytváranie alebo získavanie, spracovanie, uchovávanie, prenos a distribúcia, využívanie.
K tomu samozrejme patrí aj príslušný hardvér a softvér pre prácu s informáciami.
Informatika sa člení do viacerých vedných disciplín, medzi najznámejšie patria:
- Teória automatov a formálnych jazykov (teoretické základy informatiky)
- Teória informácií (čo je to informácia a ako ju merať)
- Teória algoritmov (ako rýchlo počítať, vyhľadávať, vykresľovať grafiku, ...)
- Programovanie (ako previesť algoritmy do reči počítačov)
- Softvérové inžinierstvo (ako vytvoriť a využívať veľké, zložité programy)
- Počítačová grafika (v počítačových hrách, úprava obrázkov)
- Informačná bezpečnosť / kybernetická bezpečnosť (ochrana pred vírusmi, trójskymi koňmi, phisingom, pharmingom, hackermi, počítačovou kriminalitou, ...)
- Kryptológia / šifrovanie
- Umelá inteligencia (autá bez vodičov, bojové drony, šachový program, počítačová hra)
Novinkou je kybernetická bezpečnosť, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou všetkého, čo má v sebe procesor a je prepojiteľné s internetom (smartfón, inteligentné hodinky, krokomer, robot, dron (UAV), moderný automobil, lietadlo, kamera, inteligentný televízor, ale aj chladnička či mikrovlna, alebo aj bábika Barbie v top verzii). Venuje sa aj témam ako je kybernetická vojna, kriminalita na Internete, ochrana kritickej infraštruktúry pre hackerskými útokmi.
Oblasť informatiky "Programovanie" sa zaoberá procesmi návrhu algoritmov, písaním, ladením, testovaním a údržbou programov (softvéru), vrátane následnej údržby.
Samotné programovanie je proces transformácie algoritmov do programov v programovacom jazyku.
Cieľom programovania je vytvoriť taký program, ktorý spĺňa definované požiadavky a očakávania.
Informačná bezpečnosť sa dosahuje aplikovaním bezpečnostných opatrení z oblasti počítačovej a komunikačnej, kryptografickej a emisnej bezpečnosti na ochranu utajovaných skutočností spracovávaných, uchovávaných, zobrazovaných alebo prenášaných v komunikačných, informačných a iných elektronických systémoch proti náhodnej, nedbanlivostnej alebo úmyselnej strate dôvernosti, integrity alebo dostupnosti ako aj proti strate integrity a dostupnosti samotných systémov a opatreniami zamedzujúcimi popretie vykonanej operácie, resp. služby (non-repudiation).
Dvojková sústava je číselná sústava, s ktorou v ktorej pracuje počítač. Je pozičnou sústavou podobne ako desiatková sústava, ale používa cifry 0, 1.
Základom sústavy je teda číslo 2 a pozičnými hodnotami sú mocniny čísla 2:
2^0=1,
2^1=2,
2^2=4,
2^3=8,
2^4=16, ...
Napr. číslo 1001 v dvojkovej sústave je súčtom:
1 * 2^3 + 0 * 2^2 + 0 * 2^1 + 1*2^0 = 8 + 0 + 0 + 1 = 9
Systémový programátor:
Systémový programátor navrhuje, programuje a udržiava počítačové programy, aplikácie a riešenia na základe detailnej špecifikácie a vývojových diagramov. Vývoj aplikácie alebo programu vykonáva v zadanom programovacom jazyku, výsledkom čoho je zdrojový kód, ktorý následne kompiluje do podoby spustiteľného programu alebo aplikácie.
Systémový programátor pomáha projektovému manažérovi pri plánovaní projektu a sledovaní stavu projektu. Identifikuje a analyzuje možné riziká a technické problémy. Pripravuje vývojové diagramy popisujúce vstupy/výstupy a logiku programu, kódovanie, testovanie a ladenie funkčnosti programu. Tvorí dokumentáciu k vytvorenému programu a udržiava program funkčný. Testuje vyvíjanú aplikáciu resp. program, hľadá a odstraňuje nájdené chyby. Poskytuje metodickú podporu a poradenstvo používateľom programu.
Aplikačný programátor
Aplikačný programátor vykonáva, prípadne riadi odborné činnosti v oblasti softvérového riešenia aplikácií. Implementuje softvérové aplikácie na rôzne účely napr. softvér pre masové používanie a špecificky zameraný vstavaný (embedded) softvér pre špecializované elektronické zariadenia.
Aplikačný programátor transformuje návrh softvérovej aplikácie na základe jej detailnej špecifikácie do podoby počítačového programu. Spolupracuje s analytikom, architektom a programátormi v tíme. Písanie programu vykonáva v zadanom programovacom jazyku, výsledkom čoho je zdrojový kód, ktorý následne kompiluje do podoby spustiteľného programu alebo aplikácie aj pre mobilné zariadenia. Zabezpečuje spracovanie softvérovej dokumentácie a manuálov k ich aplikácii a udržiavaniu. Poskytuje metodickú podporu a poradenstvo používateľom aplikácií.
Správca informačného systému poskytuje podporu v oblasti správy, riadenia, nasadzovania a údržby informačných systémov na úrovni aplikačného vybavenia pre interných a externých zákazníkov a používateľov, pričom je schopný zaručiť zmluvne dohodnuté úrovne služby (SLA), ako aj kvalitu služby."
Správca databáz:
"Správca databáz udržuje databázu, spravuje používateľské účty/prístupy, zálohuje a optimalizuje chod databázy, identifikuje problémové oblasti a navrhuje riešenia na ich odstránenie.
Správca databáz vykonáva, prípadne riadi odborné činnosti v oblasti správy bázy dát a dátových súborov IKT. Zabezpečuje inštaláciu, testovanie, oživovanie a nastavenie parametrov a následnú správu databázy vrátane prostriedkov a aplikácií na jej využitie. Zabezpečuje migráciu dát, generovanie výstupov, vytváranie relácií a spájanie dát, zálohovanie dát a správu používateľských účtov/prístupov. Zabezpečuje monitoring prevádzky bázy dát, administratívne a dokumentačné práce súvisiace so správou databázy a riešenie neštandardných situácií. Poskytuje inštrukcie a poradenstvo používateľom databázových systémov."
IKT architekt, projektant analyzuje, vytvára a konzultuje so zákazníkom riešenia na úrovni komplexných IT systémov a IT architektúr, najmä na úrovni aplikačného vybavenia, infraštruktúrnych systémov, sietí a pod. Zaručuje, že návrh architektúry a/alebo riešenia zodpovedá zmluvne dohodnutým požiadavkám zákazníka v zmysle rozsahu, kvality a ceny celej služby/riešenia."
Analytik informačných a komunikačných technológií pripravuje špecifikáciu cieľového systému od procesnej až po technickú rovinu. Mapuje a analyzuje existujúce podnikateľské a procesné prostredie, analyzuje biznis požiadavky na informačný systém, špecifikuje požiadavky na informačnú podporu procesov, navrhuje koncept riešenia a pripravuje podklady pre architektov a vývojárov riešenia, participuje na realizácii zmien, dohliada na realizáciu požiadaviek v cieľovom riešení, spolupracuje pri ich preberaní (akceptácie) používateľom.
Pri návrhu IKT systémov využíva odbornú špecializáciu IT architektov a projektantov. Študuje a analyzuje dokumentáciu, požiadavky klientov, legislatívne a technické podmienky a možnosti zvyšovania efektívnosti a výkonnosti riadiacich a informačných procesov. Navrhuje a prerokúva koncepcie riešenia informačných systémov a analyzuje ich efekty a dopady. Zabezpečuje spracovanie analyticko-projektovej špecifikácie s návrhom dátových a objektových štruktúr a ich väzieb, užívateľského rozhrania a ostatných podkladov pre projektovanie nových riešení. Spolupracuje na projektovaní a implementácii návrhov. Môže tiež poskytovať poradenstvo v oblasti svojej špecializácie. Zodpovedá za návrhovú (design) časť IKT - pôsobí ako medzičlánok medzi používateľmi informačných systémov (biznis pohľad) a ich realizátormi (technologický pohľad)."
"Špecialista v oblasti predaja IKT vykonáva, prípadne riadi vysoko odborné obchodné činnosti súvisiace s ponukou a predajom informačnej a komunikačnej techniky. Analyzuje trh, identifikuje príležitosti na zvyšovanie predaja informačných alebo komunikačných zariadení, prístrojov určitého typu či príslušnej softvérovej a hardvérovej infraštruktúry."
"Špecialista v oblasti predaja IKT poskytuje servis a poradenské služby. Vypracúva, realizuje a vyhodnocuje plány propagácie a predaja alebo organizuje systém ponuky, poradenstva a predaja. Komunikuje s výrobcami, dodávateľmi a odberateľmi, dohaduje obchodné zmluvy a podmienky. Rieši najzložitejšie obchodné prípady domáceho aj zahraničného obchodu, prípadne riadi činnosť podriadených predajcov. Disponuje širokým odborným profilom znalostí v oblasti IT produktov a riešení, nevyhnutným všeobecným vzdelaním s dostatočnou adaptabilitou, logickým myslením a schopnosťou celoživotného vzdelávania, ktoré využíva pri riešení obchodných prípadov, vytváraní obchodných ponúk a pri riešení obchodných problémov samostatne aj v tíme."
Náplň činnosti podľa Národnej sústavy povolaní:
"Web dizajnér tvorí grafické návrhy pre webové stránky a webové aplikácie pomocou programovacích jazykov. Na základe analýzy požiadaviek zákazníka navrhuje dizajn a technické riešenie web portálu. Zabezpečuje konfiguráciu a zapracovávanie požiadaviek na zmeny funkcionality aplikácií alebo produktov na web portáli.
Web dizajnér vytvára predbežnú štruktúru webových stránok a aplikácií. Navrhuje rozvoj existujúcich funkcionalít web portálu na základe potrieb užívateľov a zákazníkov. Spolupracuje na testovaní vyvíjaných funkcionalít. Optimalizuje grafické a vizuálne prvky do rozličných digitálnych formátov."
IKT tester je členom vývojového alebo testovacieho tímu, ktorého úlohou je hľadať chyby v predmetnom softvéri. Podľa typu a funkcionality softvéru realizuje rôzne druhy testov, ako napr. testy funkcionality, záťažové testy, testy bezpečnosti, integračné testy a pod. Identifikuje anomálie v testovanom softvéri, dokumentuje a diagnostikuje príčiny. Pracuje na základe zadaní a pokynov od dizajnérov, projektantov či architektov komplexných IT riešení. Realizuje, navrhuje a upravuje integračné testy, rieši otvorené problémy. Navrhuje a realizuje testovacie plány a procedúry pre rôzne typy testovania na úrovni časti, modulu, systému a integrovaných riešení. Tvorí testovacie programy a scenáre za účelom overenia kvality vyvíjaného softvéru. Odporúča nástroje na zvýšenie efektívnosti testovania. Navrhuje systém sledovania chýb a nápravných procedúr. Samostatne identifikuje, kde a za akých podmienok sa neočakávaná situácia vyskytla, je schopný porovnať identifikovanú situáciu s dokumentáciou popisujúcou požadovaný funkčný dizajn a celkovú funkcionalitu."
Riadiaci pracovník (manažér) prevádzky informačných technológií
"Riadiaci pracovník (manažér) prevádzky informačných technológií riadi identifikáciu a analýzu prevádzkových problémov v oblasti prevádzky informačných technológií a výber a inštaláciu prostriedkov informačných a komunikačných technológií.
Zodpovedá za implementáciu a konsolidáciu infraštruktúry informačných technológií, za riešenie požiadaviek, sledovanie trendov a návrhov zefektívnenia v oblasti prevádzky informačných technológií. Poskytuje odporúčania, konzultácie, poradenstvo a expertnú podporu v oblasti prevádzky informačných technológií."
"Riadiaci pracovník riešení informačných technológií definuje stratégiu riešení informačných technológií a dohliada na jej implementáciu, analyzuje zákaznícke požiadavky na nové systémy a úpravu existujúcich systémov. Koordinuje prípravu podkladov technických riešení systémov informačných technológií. Spolupracuje na dizajne a testovaní nových prvkov riešení.
Poskytuje odporúčania, konzultácie, poradenstvo a expertnú podporu v oblasti riešení informačných technológií."
Riadiaci pracovník (manažér) výskumu a vývoja v informačných technológiách a telekomunikáciách"Riadiaci pracovník (manažér) výskumu a vývoja v informačných technológiách a telekomunikáciách zodpovedá za vývoj a výskum v oblasti IT a/alebo komunikačných technológií. Zodpovedá za efektívnu implementáciu nových produktov, riešení a propozícií v oblasti IT a telekomunikácií a za dodržiavanie bezpečnostných štandardov. Sleduje nové trendy v oblasti vývoja informačných technológií a telekomunikácií, ktoré implementuje do praxe. Riadi tím špecialistov vo výskume a vývoji."
Dizajnér sietí definuje stratégiu prepojení, spolupracuje pri dodávkach IKT systémov, zastrešuje návrh sieťového prepojenia a sieťovej komunikácie používateľov a systémov. Spolupracuje s architektmi riešenia a vývojovým tímom pri tvorbe nových systémov v oblasti návrhu spôsobu zabezpečenia sieťového prepojenia a sieťovej komunikácie. Na základe špecifikovaných požiadaviek na IKT systémy, navrhnutých architektúr (procesnej, dátovej, aplikačnej, integračnej) navrhuje potrebné sieťové prepojenia a sieťovú komunikáciu. Udržiava topológiu siete, zásady pre jej nastavenie s využitím špecializovaných nástrojov. Navrhuje systémy a štruktúry oprávnení a prístupov do siete, ako i opatrenia na zabezpečenie sietí. Vytvára pravidlá sieťového prepojenia a sieťovej komunikácie, navrhuje potrebné sieťové prepojenia a sieťovú komunikáciu a zároveň nástroje na ich monitorovanie a správu."
"Učiteľ strednej odbornej školy vykonáva výchovno-vzdelávaciu činnosť pri vyučovaní v odborných predmetoch. Zameriava sa na poskytovanie vedomostí a zručností žiakom v stredných odborných školách, prípadne v triedach stredných škôl pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami."
Učebný plán, Podmienky absolvovania, Odporúčaná literatúra
Informačné systémy v medicíne - povinne voliteľný (2. rok štúdia)
Bioštatistika - výberový (2., 3., 4. a 5. rok štúdia)
Učebný plán, Podmienky absolvovania, Odporúčaná literatúra
Medicína založená na dôkazoch - povinne voliteľný (3. a 5. rok štúdia)
Učebný plán, Podmienky absolvovania, Odporúčaná literatúra
Medicínska Informatika - povinný (1. rok štúdia)
Učebný plán, Podmienky absolvovania, Odporúčaná literatúra
Nemocničný informačný systém - povinne voliteľný (3. a 5. rok štúdia)
Učebný plán, Podmienky absolvovania, Odporúčaná literatúra
Počítačová biometrika - povinne voliteľný (3. a 5. rok štúdia)
Učebný plán, Podmienky absolvovania, Odporúčaná literatúra