Strom vedomostí je špecificky usporiadaná skupina informácií, faktov či poznatkov z istej oblasti (v danom prípade o práci s aplikáciou MS PowerPoint) v podobe, ako ju vidíte.
Strom vedomostí sa líši od bežného spojitého textu tým, že informácie sú rozčlenené do relatívne samostatných blokov či tém, ktoré sú vhodne pomenované, samostatne využiteľné a hierarchicky usporiadané. Každá vyčlenená informácia sa nachádza v koncovom bode (liste) stromu a je zobrazovaná samostatne. Ak je to vhodné, sú k uvedené aj linky na súvisiace webové sídla a stránky.
Vďaka tomu je aj pri veľkom množstve faktov a rozsahu (napr. ako 300 stranová kniha) zachovaná prehľadnosť a ľahkosť prístupu. V strome vedomostí je implementované aj veľmi účinné vyhľadávanie a možnosť priameho internetového prístupu k jeho obsahu (aj cez smartfón).
Na základe hierarchického členenia je vytvárané ku každej vetve stromu tzv. sémantické okolie – blízke susedné, podriadené a nadriadené témy a súvisiace pojmy.
Tento strom vedomostí je určený pre viacero cieľových skupín: učiteľ informatiky, začiatočník, bežný používateľ, skúsený používateľ, ktorý ale nepozná všetky zriedkavejšie používané funkcie MS PowePointu.
Informácie sú štruktúrované tak, aby práca so stromom bola vhodná aj na smartfóne s obmedzenou veľkosťou obrazovky.
Strom vedomostí je pomôcka pri výučbe, elektronická učebnica; nie je to výukový program, aj keď ho do istej miery môže zastúpiť.
Nasledujú príklady použitia (use cases) pre rôzne kategórie používateľov.
Príprava učebného plánu
Učiteľ sa inšpiruje štruktúrou stromu vedomostí pri príprave učebného plánu. Pozerá si, ktoré bloky by boli vhodné pre výučbu a v akom rozsahu (podľa hodinovej dotácie a úrovne žiakov či študentov).
Nové možnosti organizácie priebehu hodiny
Strom vedomostí uľahčuje zadanie samostatnej práce počas skúšania, keď žiaci zvyčajne majú snahu odbiehať na sociálne siete. Strom vedomostí eliminuje nutnosť žiakov písať si poznámky o základnej látke (napr. ak chýba učebnica). Namiesto písania klasických poznámok žiaci si môžu písať poznámky o problémoch, ktoré mali počas výučby, námety na využitie danej činnosti, ako by danú činnosť učili iných a pod.
Príprava hodiny
Učiteľ si vyberá a kopíruje zo stromu podľa potreby bloky do prípravy na hodinu a následne si ich upravuje.
Príprava podkladov pre žiakov
Učiteľ si vyberá a kopíruje zo stromu podľa potreby bloky do prípravy učebných podkladov pre žiakov / študentov v danej téme a následne si ich upravuje.
Podklad pre žiaka, ktorý chýbal
Ak žiak chýbal, učiteľ nemá dostatok času individuálne vysvetľovať prebranú látku. Odkáže žiaka na príslušnú tému v strome vedomostí, alebo mu skopíruje potrebné časti zo stromu vedomostí.
Podklady pre žiakov zo samostatným študijným plánom
Ide o úspešných športovcov alebo žiakov, ktorí sú dlhodobo nemocní, často v nemocniciach (napr. na onkológii). Ak majú prístup k tabletu alebo počítaču, prostredníctvom stromu vedomostí a mailovej komunikácie s učiteľom k preberanej látke môžu aj títo žiaci držať krok s triedou.
Práca s integrovanými žiakmi
Ak má učiteľ v triede integrovaných žiakov, tí si vyžadujú osobitný prístup. Strom vedomostí umožňuje ľahko zadať ostatným žiakom samostatnú prácu v čase, keď sa venuje integrovaným žiakom. Pre úspech integrovaného žiaka je dôležitá podpora zo strany rodičov. Rodičia majú v strome vedomostí vhodný podklad, ktorý môžu využívať pri doučovaní žiaka v domácom prostredí.
Priame použitie stromu vedomostí ako učebnej pomôcky
Učiteľ priamo využíva strom vedomostí pri výučbe ako učebnú pomôcku. Napr. určí tému, ktorá sa preberá, vysvieti ju projektorom a žiaci si nemusia robiť poznámky (často nečitateľné alebo nepresné). K téme sa vedia dostať hocikde, aj využitím smartfónu.
Nová forma samostatnej práce (písomky)
Učiteľ rozdá žiakom zadanie pre samostatnú prácu s tým, že majú právo využívať strom vedomostí. Tým simuluje reálnu prax, kde zamestnanec dostane úlohu a je na ňom, či pri jej plnení využíva nejaký zdroj vedomostí, alebo nie. Keďže žiaci majú k dispozícii strom vedomostí, zadanie môže byť náročnejšie.
Zastupovanie
Učiteľ chýba (je chorý, u lekára, na školení, ...) a zastupuje ho iný učiteľ. Aj keď ide o odborné zastupovanie, je ťažké pokračovať len tak vo výučbe. Chýbajúci učiteľ poskytne informáciu, pokiaľ sa v strome vedomostí pri výučbe dostal a čo má nasledovať. Zastupujúci učiteľ vidí, čo bolo prebrané a preberá nasledujúcu látku.
Ak zastupujúci učiteľ učí podľa toho istého stromu vedomostí, je zastupovanie veľmi jednoduché. Kvalifikované zastupovanie je mimoriadne dôležité pri dlhodobejšom výpadku učiteľa (choroba, materská dovolenka).
Ak je zastupovanie neodborné, učiteľ nechá žiakov samostatne pracovať so stromom vedomostí (buď opakovanie minulých látok, alebo rozširujúcu zaujímavú tému (napr. prácu s grafikou).
Zdokonalenie svojich vedomostí
Učiteľ využitím stromu vedomostí si naštuduje tému alebo tematický okruh, v ktorom sa potrebuje zdokonaliť. Zároveň sa aj inšpiruje, ako je možné podať dané vedomosti.
Pri výučbe práce s prezentačným programom sa vyskytuje viacero problémov, ktoré musí učiteľ efektívne riešiť, inak hodina nenaplní svoj cieľ.
V podradenom zozname nasledujú príklady často sa vyskytujúcich problémov. Návrhy riešenia vychádzajú z dlhoročnej praxe autorov a sú ich osobným pohľadom na vec. Sú možné aj iné efektívne riešenia.
- Mnohí žiaci majú doma počítače, s ktorými často pracujú. Majú základné zručnosti pre prácu s MS Windows, prípadne aj s MS PowerPoint a inými aplikáciami.
- Je však aj skupina žiakov (stále menšia), ktorí s MS Windows a prezentačným programom nikdy nepracovali.
- Je vhodné na začiatku školského roku overiť si úroveň vedomostí žiakov.
- Ak je to možné, takto znevýhodneným žiakom umožniť vstup do počítačových učební po vyučovaní.
- Skúsenejší žiaci sa pri výučbe základov nudia. Je vhodné im dať prácu, ktorá je podobného rázu, ale na vyššej odbornej úrovni (napr. využívanie animácií, časovania snímok a pod.). Pre týchto žiakov ale potrebuje učiteľ pripraviť osobitné podklady. Aby to nemusel robiť, vznikol tento elektronický učebný text. Učiteľ žiaka odkáže, kde má informácie a námety pre ďalšiu činnosť.
- Ak sa prechádza ku zložitejším veciam, príde bod zlomu, keď aj pre skúsenejšieho žiaka sú to novinky. Je dôležité tento okamih rozpoznať a zapojiť aj skúsenejších do štandardnej výučby.